איך מאלפים כלב?

איך מאלפים כלב?

ברגע שאנו באביעד אילוף ופנסיון כלבים מתחילים איתכם תהליך של אילוף כלב חשוב לנו כי תדעו מספר דברים. ראשית כל חשוב לנו כי תגיעו לתהליך עם הרבה אורך רוח וסבלנות על מנת שהאילוף אכן יצליח.

השלב הראשון באילוף כלבים

השלב הראשון באילוף הכלב הינו שלב הלימוד. כאשר אנו נותנים הוראה לכלב עלינו לוודא כי הכלב אכן הבין והפנים אותה ולא פועל בעצם מתוך רצון לקבל את הפרס/חטיף או את תשומת הלב שלנו והבעת ההערכה.

אנו באביעד אילוף ופנסיון כלבים פועלים מתוך הידיעה כי הכלב אינו מבין בעצם את שפתנו אלא את הטונציה.

השלב השני באילוף כלבים

השלב השני אצלנו באביעד פנסיון ואילוף כלבים בשלב השני של האילוף עובדים עמכם בעיקר על תרגול ההוראה , נתרגל יחד עמכם ועם הכלב את ההוראה מספר רב של פעמים כמובן שנדאג כי התרגול יבוצע בשטח סטרילי ושקט על מנת למזער את כמות ההפרעות והסחות הדעת. משך הזמן המומלץ לתרגול הינו כשבוע וכמובן הכל תלוי באופיו של הכלב.
ברגע שוידאנו כי הכלב אכן הפנים את ההוראה ולמד לציית לה נמשיך איתו אצלנו באביעד פנסיון ואילוף כלבים נעבור איתכם ואיתו לשלב הגירויים.

שלב הגירויים בעת אילוף הכלב אנו באביעד אילוף ופנסיון כלבים נתרגל יחד איתכם ועם הכלב את ההוראות והפעם בשטח שאינו סטרילי אלא אל מול כל הגירויים שקיימים גם במציאות חלק מהם הינם: כלבים אחרים, חתולים, ציפורים, אנשים וכולי…נעזור לכם לוודא כי הכלב מבצע את ההוראות גם כאשר הוא מאותגר על ידי גירויים אלו ואחרים. דרך התרגול הזה נוכל בעצם לקבל את השליטה הטובה ביותר על כלבנו.

אילוף כלבים בשרון 

כל בעל כלב רוצה ומייחל לכלב מאולף ומחונך, אך כלב מאולף לא מגיע משום מקום, על מנת שכלבכם יהיה מאולף וידע לקיים קודים התנהגותיים יש צורך בכמה תנאים שצריכים להתקיים.

מעל לכל רווחת הכלב היא חובה ללא סייג: כלומר בשום מקרה וללא כל קשר להתנהגות הכלב אסור באיסור חמור למנוע מהכלב דברים כגון מנוחה, אוכל, ודאגה לבריאותו התקינה, אלו דברים שאין עליהם סייג, זה חוק בל יעבור וההשלכות של אי קיומו חמורות מאד.

אילוף כלבים חייב להתבצע באווירה טובה וחיובית, להכיל אלמנט של תגמול אותו הכלב אוהב, אך את הדברים שפירטתי בתחילת המאמר חובה לספק בכל מקרה ואיל על כך עוררין.

את התגמולים לעומת זאת אנו יכולים להתנות בביצוע הוראות מסויימות, ועל ידי כך לאלף את הכלב לבצע פקודות.

חשוב לומר כבר מראש: אילוף כלבים אינו קסם ומאלף כלבים אינו קוסם, מדובר בתהליך, לתהליך שכזה יש זמן שנקבע לפי כל כלב וכלב מתוך מכלל של פרמטרים, אין כלב אחד דומה למשנהו בהיבט הזה, וגם לאחר סיום סדנת אילוף ישנם מקרים לא מעטים אשר בהם נדרשים אימוני תחזוקה במינון משתנה, תיחזוקים אלו משמרים את האילוף והבנת הפקודות, הדברים תלויים הן בגיל הכלב והן באופיו, ולכן חשוב להתחיל באילוף בגיל מוקדם (חודשיים עד ארבעה חודשים) על מנת לעצב מוקדם את התנהגותו של הכלב, דבר שימנע צורך בתחזוקים רבים.

ריענון אילוף עשוי לתרום גם בבעיות התנהגות של הכלב, הריענון לא נעשה באינטנסיביות בניגוד לתהליך האילוף הראשוני, ועדיין חשיבותו רבה, בייחוד כשמדובר על כלבים מבוגרים יותר.

אך במקרים רבים מספיקים תרגולים לא ארוכים בהם מתבצע ריענון הפקודות שהכלב כבר מכיר ויודע לבצע (שב, ארצה וכיו”ב).

במידה וכלבכם סובל מחוסר ביטחון או עודף ביטחון יש להבין כי תהליך הריענון יהיה חשוב יותר היות ובכלבים כאלו עשויה להתגלות בעיית משמעת, זה יכול להתבטא בבריחות, בנביחות קולניות והתנהגות שאינה רצויה, יש מקרים שהכלב מבין אך עדיין ממשיך להתעלם מהפקודות, לכן חשוב מאד לחזור שוב ושוב עם הכלב, שוב: זה תהליך וחשובה הסבלנות.

מקרים נוספים שיצריכו ריענון יכולים להתבטא בחוסר הפנמה או בילבול אצל הבעלים ולא דוקא אצל הכלב, בעלים שמוצא את עצמו לא מוכן לסיטואציה ולא יודע איך להגיב בה, בעלים שמאבד שליטה במצב, ובגדול שמרגיש קושי שחוזר שוב ושוב – מומלץ רענון על מנת להשריש את הדרך גם אצל הבעלים ולא דוקא רק אצל הכלב.

מאלף כלבים מקצועי ידע לזהות ולהרגיש גם את התנהגותו של הבעלים ומשם להסיק על הסיטואציה כולה, נתקלתי כבר במהלך עבודתי במקרים בהם הכלב הפנים את ההתנהגות מצויין אך הבעלים הרבה פחות וחלק גדול מתהליך העבודה היה למעשה ללמד את הבעלים איך להתנהג בכל מיני סיטואציות.

כלב שמאולף להמנע מעשיית צרכים בבית יוכל להיות משוחרר בשלב מוקדם, השיחרור הזה ירגיע את התנהגותו של הכלב,  נתקלתי בלא מעט מקרים בהם כתוצאה מאילוף לא נכון או מחוסר ידע והחלטות שגויות של הבעלים כלבים מצאו עצמם מוגבלים בחדר או במרפסת, כלב כזה יפתח מהר מאד תחושות לא טובות כמו בדידות וכעס שיתבטאו כמובן בהתנהגותו.

עקב העבודה הן עם הבעלים והן עם הכלב חשוב לבחור במאלף כלבים שיש לכם כימיה איתו, כזה שנוח לכם לעבוד איתו באופן קבוע בתהליך, זכרו: הכלב שלכם לא נכנס להרצאה אוניברסיטאית ואתם מחכים בחוץ: הכלב שלכם עובד עם מאלף אך בבית ובשאר השעות אתם המאלף, ואם לא תהיו חלק מהתהליך ותלמדו ליישם את מה שהמאלף מלמד: התהליך לא יצליח, אתם חלק בלתי נפרד מהתהליך ולכן חשוב לבחור במאלף כלבים מקצועי עמו אתם מרגישים נוח וטבעי

שלב אחרון – מבחן

עלינו להגיע עם הכלב למתחם אצלנו באביעד אילוף ופנסיון כלבים, כאן אין כל סכנה כי יברח לכביש או לאיזור אשר יסכן אותו , ניתן לו את האפשרות להיות חופשי וכך נוכל בצורה הטובה ביותר לתרגל עמו את כל ההוראות אשר לימדנו אותו.

לסיכום

השלבים הנ”ל הינם קריטיים וחובה עלינו לבצע אותם על פי הסדר כי בעצם האילוף נבנה על היסודות.

רוצים לבוא לבקר?

התקשרו אלינו אל 050-2829001 או השאירו פרטים. אתם גם מוזמנים לבוא אלינו להתרשם >> מפת הגעה

שם מלא*

טלפון*

אימייל